10 жовтня 2020 року – Всесвітній день психічного здоров´я

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) 10 жовтня 2020 року відзначається міжнародною громадськістю під загальним гаслом Всесвітнього дня запобігання самогубствам (World Suicide Prevention Day, WSPD). Всесвітня федерація психічного здоров`я визначила цю дату в 1992 році і це вже в 28-й раз люди у всьому світі будуть робити анонси, проводити  заходи щоб об’єднати зусилля щодо покращення психічного здоров’я людей у ​​всьому світі.

 Його темою проголошеною  в цьому році ВОЗ, організацією «Разом  за психічнє здоров’я у всьому світі» і Всесвітньою федерацією психічного здоров`я є висвітлення  можливостей  для масової  мобілізації ресурсів на цілі охорони психічного здоров`я.

Охорона психічного здоров’я входить в число тих напрямівгромадського здоров`я, які отримують найменше уваги. Майже 1 мільярд людей у ​​світі страждають психічними розладами, щорічно 3 мільйони чоловік вмирають в результаті зловживання алкоголем, і кожні 40 секунд одна людина кінчає життя самогубством. Згідно статистики в Україні 1,2 млн. жителей (це більше 3 % всего населення) страждає психічними розладами і цей показник з кожним роком зростає. Вже котрий рік поспіль Україна займає перше місце за кількістю психічних розладів у Європі. За оцінками фахівців, від різноманітних нервових розладів страждає кожен третій українець.
Найважливіше, що втрачає людина через нервово-психічні розлади – це працездатність. Інвалідизація від психічних захворювань вийшла на друге місце серед інших захворювань.

За прогнозами фахівців найближчим часом психічні розлади увійдуть до першої п’ятірки хвороб, які лідируватимуть за кількістю людських працевтрат, пов’язаних з цими захворюваннями. Психічні розлади обженуть у цьому плані навіть серцево-судинні захворювання, які нині традиційно тримають пальму першості у структурі захворювання населення земної кулі.


Насамперед особливості нашої психіки такі, що їй краще живеться і працюється у прогнозованому і структурованому світі. Отже, перша і головна наша задача – спробувати структурувати свій простір і свою поведінку. В цьому помічними є загальні рекомендації щодо поведінки в часи епідемії.

Дотримуйтесь режиму дня: що я роблю вранці, в середині дня і ввечері. Для стабілізації нашої психіки важлива циклічність. Дбайте про своє тіло. Вранці бажано робити помірні фізичні навантаження, впродовж дня повторювати звичні ритуали. Важливо також спробувати допомагати іншим. Коли ми допомагаємо стороннім людям, то організм нагороджує нас відповідними гормонами: ми допомагаємо іншим і від цього відчуваємо в собі ресурси, що все гаразд. Включайте до щоденного переліку активностей також ті справи, які є для вас приємними і додають енергії.

Розробіть план дій. Розробіть та запишіть план дій на різні випадки: епідемії та обмеження пересування, хвороби колег чи людей, з якими ви були в контакті, вашої хвороби чи рідних людей. Опишіть детально свої дії в кожному випадку. Це дасть вам відчуття контролю та розуміння, що зможете впоратися з будь-якою ситуацією.

Обмежте доступ до новин. Користуйтесь лише офіційними джерелами інформації (урядові на офіційні вебсайти служби охорони здоров’я). Позбавте себе можливості читати інформацію, що ґрунтується на емоційному компоненті (катастрофізовану, вирвані із контексту факти тощо). Обмежте час доступу до новин, наприклад, двічі на день, протягом 10 хвилин.

Знайдіть для себе низку приємних важливих занять на час карантину.

Практикуйте діджитал детокс. Намагайтесь мінімізувати час перебування у соціальних мережах. Заблокуйте доступ до сторінок у соцмережах, які можуть бути для вас негативними подразниками. Вимкніть сповіщення стрічки у Facebook, Viber, якщо вони чинять на вас емоційний тиск. Витратьте час, який проводите в інтернеті, на спілкування з рідними, вивчення іноземної мови, читання. Врешті, навчіться готувати нову страву, зробіть справи, на які не вистачало часу або які відкладали «на потім». Це допоможе вашій психіці відпочити й «очиститися» та дасть змогу більш спокійно й раціонально опрацьовувати інформацію.

Слідуйте порадам щодо безпечної поведінки. Можливість чітко виконувати рекомендації дає відчуття контролю ситуації і тому ми так гнівно можемо сприймати порушення правил безпеки іншими людьми.

Підтримуйте спілкування з іншими людьми. Може здатися протирічною рекомендація щодо самоізоляції і спілкування, але є можливість спілкування з важливими для вас людьми по телефону чи електронною поштою, з допомогою додатків Viber, WhatsUp. Це дозволить не залишатись на самоті з переживаннями, переключитись від негативу. Вводьте для своєї сім’ї щовечірній ритуал «Коло вдячності», під час якого кожен член сім’ї може висловити три «дякую» собі за певні активності протягом цього дня, іншим членам сім’ї та вищим силам, Богу (залежно від світогляду). Така практика дозволяє збалансувати негативні переживання, звернути увагу на сильні сторони людини.

Пандемія вірусу COVID-19 – це потужний виклик людству загалом і українському народу зокрема. Від того, як ми зможемо впоратись, об’єднати зусилля, які висновки зробимо для себе, буде залежати наше подальше життя і розвиток. Тож єдності нам і міцного здоров’я!


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Практикум стійкості